Czy apteka pana boga jest warta przeczytania?

Publikacja Marii Treben Apteka Pana Boga, jaka otrzymała dużą popularność w wielu końcach i tłumaczona była dotąd na 10 języków, okazuje się teraz w języku polskim. Apteka Pana Boga jest modnym, niewyrobionym zaplanowaniem wprowadzającym w przystępny sposób o drogach ziołolecznictwa na płaszczyźnie danych przykładów silnego działania ziół widzianych poprzez literatkę, sławną austriacką propagatorkę ziołolecznictwa. Sama autorka pisze w preambule, iż jej dane oraz porady znajdowały się z szeregiem wyrzutów robionych z przeróżnych stron. Można to pojąć, ponieważ nie jest ona żadnym autorytetem naukowym, natomiast własne stanowiska oraz porady opiera tylko na dużym doświadczeniu, jakie stara się zrobić dostępnym dla większego całokształtu.

Ciekawa pozycja

Oczywiście należy wziąć pod uwagę, iż prezentowane konkretne wypadki dobrych rezultatów leczenia ziołowego, m.in., bardzo niebezpiecznych zaburzeń, nie mogą być rozszerzane. Można natomiast uwierzyć przeżyciu literatki w wykorzystywaniu kuracji ziołowych jako sposobów bądź ochronnych, lub dostarczających standardową terapię. Książka M. Treben przedstawia 30 rodzajów roślin medycznych i zaprasza do ich zbioru. Wśród portretowanych rodzajów wprowadza parę w Polsce mniej popularnych oraz popularnych, jak typy przytulii (Galium), wierzbownicę drobnokwia-tową, szczawik zajęcza obok popularnych oraz cenionych już w medycynie rodzajów, jak rumianek, szałwia, tymianek oraz in. Przyznawane poprzez autorkę pewnym typom roślin medyczne wartości nie zawsze są zgodne z obecnym stanem świadomości. Dotyczy to np. jemioły, tasznika, natomiast pewne typy można przyjąć za dyskusyjne oraz w Polsce nie wykorzystywane. Przy utrzymaniu wszelkich zaleceń, o jakich dodatkowo pisze pisarka oraz autorzy tłumaczenia, nie można natomiast nie doceniać tego dużego asortymentu doświadczeń literatki, jaki zwiększa możliwości lecznicze tradycyjnej medycyny. W książce M. Treben Apteka Pana Boga, jaką można zakwalifikować do dużego kręgu medycyny zdrowej, widzimy również czynniki wpływu na sferę emocjonalną człowieka, jakie leżą już poza terenem rozumowej kuracji.

Ciekawostki


Popularny język Apteki Pana Boga, nie zawsze kompatybilny z nomenklaturą lekarską, umożliwia dedukcję wielu opisów. Należy natomiast pamiętać o generalnej regule lecznictwa: „primum non nocere” – „przede wszystkim nie zagrażać”, natomiast znaczy to, iż leczenie powinno być podparte przede wszystkim o ocenę specjalisty oraz prowadzone pod jego kontrolą. Zapewnia zresztą temu wyraz sama pisarka w ostatniej części własnego dzieła. Więc również, korzystaniu z bogatych doświadczeń autorki winna towarzyszyć ostrożność oraz stała kontrola medyczna, szczególnie jeśli idzie o dolegliwości poważne i długotrwałe.

Obraz StockSnap - Pixabay